טיפול בהיפנוזה

היפנוזה היא כלי טיפולי רב עוצמה וחשיבות בעבודת פסיכולוגים ורופאים. על פי תיאור מקובל, היפנוזה היא פעולה או תהליך העשויים לגרום, באמצעות מיקוד הקשב וסוגסטיות מתאימות, לשינויים במצב התודעה והמודעות של  אדם אחר או של עצמנו. בפועל, מדובר בתהליך טבעי ביותר, המתרחש אצל כל אחד מאתנו מספר פעמים מידי יום מבלי שנהיה מודעים לכך. ואמנם, התהליך ההיפנוטי יכול לחולל שינוים רצויים משמעותיים ביותר בתחושות, רגשות, מחשבות, זיכרון והתנהגות של האדם המהופנט.

ההיפנוזה בעבר וברפואה המודרנית

לא ייפלא אפוא שלאורך כל הדורות, שימשה ההיפנוזה, בשמות ובגלגולים שונים, ככלי חיוני ולעיתים אף מרכזי להפחתת כאבים, ריפוי והקלה על מצוקות אנושיות. יש שיאמרו שאף הייתה מעורבת בניתוח המתועד הראשון, כמוזכר בתנ"ך: "ויפל יהוה אלוהים תרדמה על האדם ויישן. וייקח אחת מצלעותיו ויסגור בשר תחתנה" (ספר בראשית). גם הרפואה המודרנית בת ימינו שבה ונוכחת, חוקרת ומוכיחה עד כמה ההיפנוזה חיונית ויעילה בטיפול במגוון הבעיות הרפואיות ובמיוחד בכל הקשור להקלה והפחתה של כאבי הגוף והנפש. בחיינו המודרניים גדלים ומתרבים הכאב הפיזי והנפשי. בישראל מוערך כי למעלה ממיליון (!) ישראלים סובלים מכאב כרוני. כמענה לצורך זה הוקם "המרכז לטיפול בכאבים והיפנוזה", בניהולם של ד"ר מוטי צבירן וד"ר מאיר נעמן, אשר מקצועותיהם השונים ורקעם הקליני מייצגים את הקו המנחה של פעילות המרכז.

הגישה המקצועית של מכון "נעמן":

טיפול אינטגרטיבי, הוליסטי ורב תחומי, האמור לתת מענה כוללני לכל סוגי הבעיות והכאבים. הן במימד הפיזיולוגי והן במימד הנפשי, עם מיקוד מיוחד על לימוד והקניית שליטה ב"היפנוזה – עצמית", ככלי חיוני ביותר להקלה, הפחתה וביטול של המכאובים השונים.

יתרונות הטיפול בהיפנוזה

אף על פי שישנם אנשים שנרתעים מהיפנוזה, רוב האנשים כבר השלימו עם סוג הטיפול הזה ומודעים לעובדה שמדובר באחד מסוגי הטיפולים היעילים ביותר שיש. כאשר האדם נמצא במצב של היפנוזה, מצב בו יש לציין שכבר הוכח באופן חד משמעי שהאדם נמצא בערות וריכוז, קל יותר לטפל במגוון בעיות מהן עלול האדם לסבול, כשלאחר התעוררותו מתהליך ההיפנוזה, מירב הסיכויים הם שאין הוא יסבול יותר מאותן הבעיות. במהלך טיפול בהיפנוזה, טיפול שכאמור נעשה על ידי מומחים ומוסמכים בתחום, המטופל אינו מודע למתרחש סביבו ואינו מתמקד בכאבים מהם הוא סובל. ההיפנוזה טובה במיוחד לטיפול בכאבים שכן בכל טיפול רגיל סובל האדם מהכאבים אותם הוא חש, זאת בשל העובדה שהינו מתעלם לחלוטין משאר התחושות אותן הוא מרגיש, בעוד שבמהלך ההיפנוזה האדם מרוכז אך ורק בדבר אחד ויחיד ולכן אין הוא מתפנה לחשוב על הכאבים מהם הוא סובל במצב של ערות מוחלטת.

כמובן שחוץ מעניין הריכוז בכאבים, ישנו הסבר נוסף שהוכח כבר באופן מדעי ומציג עוד סיבה לכך שטיפול בהיפנוזה הינו טיפול יוצא מן הכלל. הסבר זה גורס כי בזמן ההיפנוזה השרירים הופכים רפויים יותר ומכווצים פחות, כשאליהם מצטרפים גם כלי הדם. מצב זה גורם לכאבים להיחלש, בין אם מדובר בכאבים של שרירים תפוסים ובין אם מדובר בכאבי ראש למיניהם, כאבי שיניים ואף כאבים באיברים נוספים בגוף.

 

אודות מנהלי המרכז

ד"ר מוטי צבירן - ראש היחידה ללימודי היפנוזה

דיקן המכללה, בעל תואר D.M.D - ד"ר ברפואת שיניים. בין המקימים ומנהלו הרפואי של המרכז להשתלמות במדעי הבריאות באוניברסיטת בר-אילן, בה עסק במגוון נושאים כמו: מחקר על תאים ממאירים, A.I.D.S, וכמו כן, עיסוק נרחב במדעי ההתנהגות, כולל היפנוזה.

ד"ר צבירן הינו מורשה לטיפול, מחקר והוראת ההיפנוזה, על פי חוק ההפינוזה. בעבר כיהן כחבר הוועדה המייעצת להיפנוזה במשרד הבריאות וסגן יו"ר האגודה הישראלית להיפנוזה


ד"ר מאיר נעמן 

פסיכולוג קליני בכיר. בעל רישיון מהפנט מוסמך. לשעבר יו"ר האגודה להיפנוזה. ראש המכון הפסיכולוגי "נעמן - התמודדות והיפנוזה" ומנהל המחלקה למדעי ההתנהגות במכללה.  מרצה כ-20 שנה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת תל-אביב. לשעבר, פסיכולוג קליני ראשי של צה"ל והמרכז הרפואי שיבא.

אודותינו

מכון "נעמן" הוקם בשנת 1994 על ידי ד"ר מאיר נעמן, פסיכולוג קליני בכיר, במסגרת וכחלק מ-"קבוצת אדם" ונקרא בתחילה "אדם-התמודדות".

לימים, בשנת 2000, המכון הפך לעצמאי ושמו שונה ל"נעמן התמודדות".  "מכון נעמן" מספק שירותי אבחון, ייעוץ, מתן חוות דעת מומחים, טיפול פסיכולוגי והיפנוטי בכל סוגי הבעיות (אישית, זוגית, משפחתית, ילדים, בריאות, צבא וכדומה) במגוון הגישות והשיטות (פרטני, זוגי, משפחתי, סדנאות והיפנוזה) לנזקקים לסיוע מקצועי, כדי להתמודד, ולא לבד!  

פרטיי יצירת קשר

רח' הבילויים 42, ר"ג (ליד מחלף אלוף שדה) 

טל': 03-6488832

פקס: 03-6488959