• דף הבית /מהי הפרעת אישיות גבולית ואיך ניתן לטפל בה?

מהי הפרעת אישיות גבולית ואיך ניתן לטפל בה?

הפרעת אישיות גבולית נחשבת לאחת מהפרעות האישיות הקשות ביותר. בניגוד למחלות נפש, כמו למשל דיכאון, הפרעת אישיות היא למעשה דפוס שמאפיין את הסובל ממנה, בדיוק כמו תכונות אופי. אותו דפוס יכול לבטא את עצמו בחשיבה, בתפקוד הבינאישי, ברגש ובשליטה בדחפים. אדם הסובל מהפרעת אישיות גבולית יתאפיין בחוסר גמישות בתחומים הללו, וכמו כן יסבול ממצוקה ופגיעה בתפקודו החברתי, התעסוקתי ועוד, בעיקר בשל העובדה כי לסובלים מהפרעת אישיות גבולית ישנה הפרעה חמורה בוויסות רגשותיהם. אדם הסובל מהפרעת אישיות גבולית לרוב יחווה אי יציבות במצבי הרוח שלו, ברמה שתשפיע על כל תחומי חייו לרעה, וכן על היכולת שלו לתכנן לזמן ארוך ועל תחושת זהותו העצמית.

תסמיניה של ההפרעה ואבחון

ניתן לבלבל בקלות בין הפרעת אישיות גבולית לבין מחלות נפש אחרות. עם זאת, ההבדל העיקרי בין הפרעת אישיות גבולית לכל מחלת נפש אחרת, הינה שאדם הסובל ממחלות נפש יסבול מאותו מצב במשך כמה שבועות או לתקופה ארוכה. לדוגמא – אדם הסובל מדיכאון, לרוב יחוש מדוכא לתקופות זמן ארוכות. לעומת זאת, הסובלים מהפרעת אישיות גבולית יחוו התקפי זעם, חרדה או דיכאון קצרים יותר, שיארכו במרבית המקרים מספר שעות ספורות בלבד. להלן מספר תסמינים נוספים של הפרעת אישיות גבולית:

·         תוקפנות אימפולסיבית (והתנהגות אימפולסיבית באופן כללי, כמו למשל בזבזנות או בולמוסי אכילה)

·         שימוש לרעה באלכוהול או סמים

·         פגיעה עצמית

·         עיוות בתפיסת המציאות, שיוביל בתורו לשינויים תכופים במטרות ארוכות טווח – כמו למשל קריירה, ערכים, חברויות.

·         תחושת חוסר ערך, או תחושה של הסובל מההפרעה שהוא אדם רע

·         תחושות של שיעמום וריקנות

·         לעיתים, יחושו הסובלים מהפרעת אישיות גבולית תחושה שאיש אינו מבין אותם, או שהיחס שהם מקבלים הוא בלתי הוגן

·         דפוס בלתי יציב של יחסים חברתיים, על גבול יחסי האהבה-שנאה

·         פחד מנטישה ורגישות לפרידות (אפילו אם הן קצרות – כמו למשל חופשה)

את אבחון ההפרעה ניתן לבצע במגוון של דרכים. לרוב, אבחון פסיכודיאגנוסטי ייתן אינדיקציה טובה בעניין, שכן מדובר בסוללת מבחנים אותם עובר הנבחן על ידי פסיכולוגים, במטרה להעריך את האישיות שלו ולהציע תמונה מקיפה שלה.

כיצד ניתן לטפל בהפרעה?

בשל העובדה כי הפרעת אישיות גבולית למעשה טמועה באופיו של האדם, ישנו צורך בעבודה מעמיקה וממושכת על מנת למתן את תסמיני ההפרעה, בעיקר באמצעות טיפול פסיכולוגי. טיפול תרופתי פסיכיאטרי עשוי לסייע לתקופה מסוימת, אך יש לקחת בחשבון שלבדו, הוא אינו יעיל דיו. טיפול תרופתי בדרך כלל יוצע לסובלים מהפרעת אישיות גבולית רק כחלק מהסט הטיפולי השלם, הכולל גם טיפול פסיכולוגי, ויתמקד בסימפטומים מאוד ספציפיים כמו חרדה או דיכאון. אחד הטיפולים היעילים ביותר כיום לטיפול בהפרעה הוא טיפול פסיכולוגי דיאלקטי-התנהגותי, שמטרתו להקנות למטופל כישורי התמודדות, תוך מעקב פסיכיאטרי צמוד.

אודותינו

מכון "נעמן" הוקם בשנת 1994 על ידי ד"ר מאיר נעמן, פסיכולוג קליני בכיר, במסגרת וכחלק מ-"קבוצת אדם" ונקרא בתחילה "אדם-התמודדות".

לימים, בשנת 2000, המכון הפך לעצמאי ושמו שונה ל"נעמן התמודדות".  "מכון נעמן" מספק שירותי אבחון, ייעוץ, מתן חוות דעת מומחים, טיפול פסיכולוגי והיפנוטי בכל סוגי הבעיות (אישית, זוגית, משפחתית, ילדים, בריאות, צבא וכדומה) במגוון הגישות והשיטות (פרטני, זוגי, משפחתי, סדנאות והיפנוזה) לנזקקים לסיוע מקצועי, כדי להתמודד, ולא לבד!  

פרטיי יצירת קשר

רח' הבילויים 42, ר"ג (ליד מחלף אלוף שדה) 

טל': 03-6488832

פקס: 03-6488959