מאמרים

הערך המוסף של פסיכולוגים ששילבו בלימודיהם עבודה בקהילה

הפסיכולוגים של היום, שונים מאוד מאנשי המקצוע הותיקים בתחום זה. אם עד לפני עשור, לימודי הפסיכולוגיה בתואר ראשון, היו בעיקר לימודי קורסים תיאורטיים כאשר המלחמה היתה בעיקר על ציונים וממוצע, הרי שהיום התפיסה הלימודית של התואר הראשון בתחום השתנתה לחלוטין. מתואר שמהווה רק הכנה תיאורטית לתואר השני, לתואר של ממש שמעניק גם תפיסה פרקטית ויישומית ללומדים בו

קרא עוד

טיפול DBT

טיפול DBT  ובעברית  טיפול דיאלקטי התנהגותי, הינו טיפול אשר מומלץ לאנשים המאובחנים כסובלים מהפרעת אישיות גבולית. לאחרונה, מומחים מציעים טיפול בגישה זו גם לבעלי אבחנות אחרות כמו הפרעות אישיות שונות, הפרעות אכילה והפרעות במצב הרוח- דיכאון והפרעה דו קוטבית.

קרא עוד

טיפול פסיכולוגי בחרדה – כל מה שחשוב לדעת

כמו הרבה תחושות אחרות, כך גם חרדה היא חלק בלתי נפרד מהחיים של רוב האנשים. למעשה חרדה זו תחושה כל כך טבעית עד כי אפילו תינוקות שזה עתה הגיעו לעולם חשים חרדה ברמות שונות. אנחנו יכולים להיות חרדים מפני אינספור דברים שמקיפים אותנו בחיי היום יום ואפילו מתופעת הטבע השונות, אך מה שמשנה זו הרמה.

קרא עוד

דיכאון - האם ניתן לזהות סימנים מקדימים?

מצב רוח רע הוא חלק מהחיים. אולם, כשרגשות כמו ייאוש וחוסר תקווה הופכים דומיננטיים בחיי היום יום, ולא עוזבים, יכול להיות שמדובר בדיכאון. דיכאון הוא מונח שלעתים נוטים להשתמש בו בקלות ראש ובפיזור דעת, וכך לזלזל במשמעותו. אולם דיכאון הוא הפרעה נפשית ומצב קליני לכל דבר - שיש לזהות ולטפל בו בעדינות ובקפידה

קרא עודמסוגלות הורית - היבטי טיפול

מסוגלות הורית הינו מושג מעורפל. מהי בעצם מסוגלות הורית?

למעשה המדינה המודרנית והתרבות החברתית אינן מגבילות אנשים מלהיות להורים אלא אם כן יש חשש שההורות של אדם מסויים או זוג מסויים עלול ליצור נזק נפשי ניכר לעיין או לקות התפתחותית ניכרת או אפילו נזק גופני.

קרא עוד

כיצד נקבעת מסוגלות הורית?

כל נושא קביעת מסוגלות הורית נחשב לרגיש ביותר בעבור הורים רבים בכל רחבי הארץ. המסוגלות ההורית נקבעת בעיקר בתיקים משפטיים, בהם מתקבלת החלטה על ידי הגורמים המשפטיים בדבר היכולת של ההורים לגדל את ילדיהם. כך בעצם חורץ בית המשפט את גורל המשפחה וקובע האם ההורים מהווים גורמים כשירים לגדל את הילדים שעומדים במרכז הסוגיה. זהו ללא ספק אספקט מרתק שתופס נפח נכבד בתיקים המשפטיים בישראל

קרא עוד


טיפול פסיכולוגי באמצעות היפנוזה - איך זה עובד?

למי שלא נתקל קודם לכן בהיפנוזה, נראה כי מדובר בקסם של ממש. המהפנט עומד לפניך, מנענע חפץ מימין לשמאל, העיניים מתחילות להיעצם. ואתם מאבדים שליטה. לאט לאט התת מודע נפתח אל מול המטפל, ואתם נזכרים בסיטואציות מהעבר. בסרטים, ההיפנוזה משמשת על מנת לשלוט במטופל, להחדיר רעיונות ותפישות. אך האם זו מטרת ההיפנוזה במציאות?

קרא עוד

מהו אבחון פסיכודיאגנוסטי?

אדם הוא ישות מורכבת. הוא מורכב משילוב של גורמים ברמות שונות. החל מהרמה הפיזית – מבנה הגוף, המוח והיכולות המוטוריות, וכלה ברמות הנסתרות מהעין, כמו היבטים נפשיים, רגשיים, וקוגניטיביים כמו תפישות ורעיונות, המושפעים במידה רבה מהסביבה, כמו גם מהלך חייו של אדם. במקרים רבים ילדים ומבוגרים מגיעים לטיפול פסיכולוגי כאשר מתגלה בעיה או לקות כלשהי. יתכן ומדובר בלקות הקשורה לתהליך הלימודי של הילד בגן או בבית ספר. עבור מטופל אחר, יכול להיות דווקא קושי רגשי, המשפיע על התנהגותו, או על האינטראקציה שלו עם הסביבה. במקרים נוספים, בעיות פיזיות, הגורמות לעיכוב בהתפתחותו הטבעית של המטופל גורמות לקושי ייחודי. לפני שניתן להתחיל לטפל בסימפטומים של הבעיה, יש להבין את התמונה הכוללת של כל פרט, באמצעות אבחון מתאים. 

קרא עוד

איך מתגברים על דיכאון?

מכיר את זה שאתה יושב בבית חסר חשק וחוסר החשק הזה תופס בחייך מקום של כבוד, עד שבלי לשים לב אתה הופך לטיפוס מדוכדך, לא צוחק, מתרחק מחברים, מפסיק לעשות דברים שאתה אוהב וכועס על עצמך על כך שאתה מרגיש כפי שאתה מרגיש?

כל התסמינים שתוארו לעיל יכולים להעיד על דיכאון. המילה דיכאון היא מילה שכולנו מכירים עוד מילדות ואנשים משתמשים בה בקלות רבה מדי. יש הבדל עצום בין תחושת דכדוך זמנית לבין דיכאון ואם אתה חושד שאתה בדיכאון ממושך, כדאי מאוד שתקרא את הכתבה הבאה.

קרא עוד


מהי הפרעת אישיות סכיזואידית ואיך ניתן לטפל בה? | מכון נעמן

לכל בני האדם קווי אופי שונים וייחודיים, המרכיבים את האישיות שלהם. אישיות היא למעשה תמהיל של טמפרמנט (מזג), עמו נולדנו, ואופי - שלאורך השנים, מתעצב על פי החוויות אותן אנו חווים. בין היתר, קווי האופי שלנו מבוססים על דפוסי התמודדות (עם איומים, לחצים, חרדות ועוד), אותם אנו מפתחים כבר בשלב מוקדם מאוד של חיינו, ככלי להתנהלות מול העולם. כאשר מדובר בדפוסים בעייתיים, "מופרעים" או לא מסתגלים, הרי שאלה דווקא פוגעים בנו וביכולת ההתמודדות והתפקוד שלנו, בעיקר בשל העובדה שהם מובילים להתנהגות שונה מזו שמצפה מאיתנו הסביבה. אין פירוש העובדה שכל האנשים המתאפיינים בדפוסים בעייתיים סובלים בהכרח מהפרעת אישיות כלשהי, אך לעיתים קרובות, דפוסים בעייתיים שיהיו מלווים בין היתר בחרדה, דיכאון, ריקנות, שיעמום ועוד, ירמזו על קיומה של הפרעת אישיות כלשהי. במאמר זה, נתמקד בהפרעת אישיות סכיזואידית, כמו גם באופן השפעתה על הסובלים ממנה ודרכי הטיפול האפשריות בהפרעה. לפניכם כל מה שיש לדעת בנושא.

קרא עוד

מהי הפרעת אישיות גבולית ואיך ניתן לטפל בה?

הפרעת אישיות גבולית נחשבת לאחת מהפרעות האישיות הקשות ביותר. בניגוד למחלות נפש, כמו למשל דיכאון, הפרעת אישיות היא למעשה דפוס שמאפיין את הסובל ממנה, בדיוק כמו תכונות אופי. אותו דפוס יכול לבטא את עצמו בחשיבה, בתפקוד הבינאישי, ברגש ובשליטה בדחפים. אדם הסובל מהפרעת אישיות גבולית יתאפיין בחוסר גמישות בתחומים הללו, וכמו כן יסבול ממצוקה ופגיעה בתפקודו החברתי, התעסוקתי ועוד, בעיקר בשל העובדה כי לסובלים מהפרעת אישיות גבולית ישנה הפרעה חמורה בוויסות רגשותיהם. אדם הסובל מהפרעת אישיות גבולית לרוב יחווה אי יציבות במצבי הרוח שלו, ברמה שתשפיע על כל תחומי חייו לרעה, וכן על היכולת שלו לתכנן לזמן ארוך ועל תחושת זהותו העצמית. 

קרא עוד

הכל אודות הפרעת אישיות נרקיסיסטית

הפרעת אישיות נרקיסיסטית משתייכת לקבוצת מצבים, המוגדרת כהפרעות אישיות דרמטיות. אנשים הסובלים מקבוצת ההפרעות הללו לרוב יתאפיינו ברגשות בלתי יציבים או עזים במיוחד, וכמו כן בדימוי עצמי מעוות. באופן יותר ספציפי, הפרעת אישיות נרקיסיסטית מתאפיינת בעיקר בהיעדר אמפתיה, אהבה ברמה חריגה לאני עצמי, עיסוק אובססיבי בהצלחה וכוח, תחושת חשיבות או עליונות מוגזמת וכמו כן בעיסוק מוגזם של הסובל מההפרעה ביכולתיו ובעצמו. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא. 

קרא עודדיכאון גם בגילאים מבוגרים

למרות הסברה הרווחת, דיכאון הוא אינו סימפטום האופייני לבני גיל הזהב. זו בעיית בריאות אשר נובעת מסיבות שונות ועל כן יש לטפל בה. לפניכם כל המידע אודות הגורמים לתופעה ודרכי הטיפול.

קרא עוד

מהי מסוגלות הורית?

לכאורה, אין דבר טבעי יותר מאשר להפוך להיות הורים, כי מה בסך הכול צריך? זוג אנשים נפגשים ומחליטים להביא ילד לעולם, בין אם זה לפני או אחרי החתונה. עם זאת, מה שבאמת מסובך זה להתמודד אח"כ עם ההשלכות של ההיריון ובעיקר עם הגעתו של הילד לעולם. אין שום קורס אמיתי שנוכל לעשות שבאמת יכין אותנו להיות הורים טובים, כאלה שנותנים את הטוב ביותר לילד וכאלה שדואגים שלא יחסר לו דבר. אומנם זה נכון שנשים רבות מספרות על הדחף להיות אימא ועל אינסטינקטים של ממש, אך בין זה ובין מסוגלות הורית יש הבדל. בבואנו לנסות לענות על השאלה מהי מסוגלות הורית אנחנו רואים שלא קל להגדיר זאת ואכן לא מעט אנשי מקצוע עוסקים בשאלה המורכבת הזאת.

קרא עוד

מהי חרדה חברתית?

המושג "חרדה חברתית" הוא מושג שיוצא לנו לשמוע עליו לא מעט. עם זאת, מרבית האנשים אינם יודעים באמת מה פירוש המושג, כיצד מתגלמת חרדה חברתית ואם הם סובלים מחרדה כזו בעצמם. בנוסף, לעיתים קרובות, אנשים רבים נמנעים מלדבר על הנושא כיוון שהם חשים בושה נוכח המצב, עניין המונע מהם גם לגשת ולקבל טיפול מתאים שישפר את איכות חייהם

קרא עוד

מהו אבחון פסיכולוגי?

במרוצת השנים יותר ויותר אנשים נעשו מודעים לקשיים הנפשיים שלהם ובעיות שבין אדם לעצמו שקשורות בנפש שלנו הפכו להיות עניין שכיח.

אין לדעת אם המודרניזציה היא זו שגרמה למצב שבו יותר ויותר אנשים זקוקים לתמיכה נפשית, או שמא זה תמיד היה כך רק שאנשים לא באמת דיברו על זה ולא באמת היו פתוחים לנהל שיח כנה בנושא.

קרא עוד

דיכאון – אילו סוגי דיכאון קיימים ומהן דרכי הטיפול?

דיכאון מוגדר כהפרעה במצב הרוח ומופיע בדרגות חומרה שונות. מדובר באחת ההפרעות הנפוצות ביותר, בייחוד בעולם המערבי. דיכאון עשוי לשבש משמעותית את איכות חייהם של אלה הסובלים ממנו, וכמו כן להגביל את תפקוד הסובלים ממנו ברמות שונות. לפניכם כל מה שצריך לדעת על דיכאון – בדגש על סוגי דיכאון שונים ובדגש על דרכי טיפול בדיכאון.

קרא עוד

טיפולים פסיכולוגיים - איך מתחילים?

בעבר אנשים רבים חששו ללכת לטיפול פסיכולוגי. כיום, יותר ויותר אנשים בוחרים ללכת לפגישות ייעוץ וטיפול עם פסיכולוג כאשר המטרה שלהם היא ברורה: להפחית את הסבל הנפשי שלהם וליהנות מדרגות חופש רבות יותר בחייהם. 

קרא עוד

לחץ ומתח מתמשך - מה עושים ואיך מטפלים?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אימון ביופידבק, טיפול פסיכודינמי, דמיון מודרך והרפיה, רפואה סינית ודיקור סיני
המצב הבטחוני, הכלכלי והאישי משפיעים על כל אחד ואחד מאיתנו, ויוצרים בגוף התעוררות מוגברת של הורמונים הגורמים לדפיקות לב מואצות, נשימה מואצת, זרימת דם מוגברת לאזורים מסוימים בגוף ועוד. מצב זה ידוע גם כ- Stress (מתח או דחק). 

קרא עוד

טיפול זוגי בראי הגישה הנרטיבית

הטיפול הזוגי הינו שיחה טיפולית שמאפשרת דיאלוג פתוח, ממקום של הכרה בצרכים האחד של השני. כאשר אנו מתחילים חיים משותפים עם בן הזוג שלנו, אנו בעצם נכנסים למסע שאנו יודעים היכן הוא מתחיל, אך איננו יודעים איך המסע יימשך. 

קרא עוד

טיפולים פסיכולוגיים לגיל השלישי

קשישים מבוגרים רבים, המוצאים את עצמם יותר ויותר במצב של תלות מבחינה רפואית, נזקקים לשירותים שהם לא היו מורגלים בהם בעבר. כך למשל, שילובה של מטפלת סיעודית בבית מהווה עבור רבים הצלה של ממש - בין אם זוהי עזרה עבור האדם המבוגר עצמו, ובין אם עבור משפחתו - שהרבה פעמים כורעת תחת הנטל.

קרא עוד

5 פוביות שכיחות במיוחד ואיך נטפל בהן

כמעט לכל אדם יש פחד כלשהו שעליו הוא בשום אופן לא מצליח להתגבר. אם ירצה להתגבר על הפחד ייאלץ ככל הנראה לעבור טיפול כלשהו, לקבל ייעוץ או פשוט לעשות פעולה קיצונית שתדרוש לא מעט אומץ. הפוביות שלפניכם מלוות מיליוני אנשים שמתמודדים איתן באופן קבוע – שיטות הטיפול השונות בהחלט יכולות לסייע לסובלים מהן.

קרא עוד


איך דמיון מודרך עוזר להתמודד עם חרדות?

חרדה היא תחושה קשה מאוד, וגם תחושה רווחת מאוד: אמנם אין נתונים מלאים ומדויקים - לא כל מי שפוקדות אותו חרדות בתדירות כזו או אחרת מגיע לטיפול ובמקרים רבים הוא כלל לא מודע לכך שאי השקט, המתח הרב וההתנהלות היומיומית הלא תקינה הן תוצר של חרדה 

קרא עוד

מתמודדים, ולא לבד

כל אדם חווה במהלך חייו מצבי משבר ואובדן. התגובות למצבים כאלה משתנות ומגוונות, כאשר לעיתים ההתמודדות היא מיטבית והאדם עובר את התהליך במלואו ויוצא מחוזק.

קרא עוד

למה אנחנו סובלים מחרדה?

בין אם מדובר בחרדה של דיבור מול קהל מרובה משתתפיםובין אם מדובר בחרדה מהעומס בלימודים או התקשורת החברתית עם האחריםאין ספק שלכל אחד יש חרדה משלואך הדבר החשוב ביותר שצריך לזכור הוא שכיום ניתן להעניק טיפול הולם לכל סוגי החרדה המוכרים לנו.

 

קרא עוד


אודותינו

מכון "נעמן" הוקם בשנת 1994 על ידי ד"ר מאיר נעמן, פסיכולוג קליני בכיר, במסגרת וכחלק מ-"קבוצת אדם" ונקרא בתחילה "אדם-התמודדות".

לימים, בשנת 2000, המכון הפך לעצמאי ושמו שונה ל"נעמן התמודדות".  "מכון נעמן" מספק שירותי אבחון, ייעוץ, מתן חוות דעת מומחים, טיפול פסיכולוגי והיפנוטי בכל סוגי הבעיות (אישית, זוגית, משפחתית, ילדים, בריאות, צבא וכדומה) במגוון הגישות והשיטות (פרטני, זוגי, משפחתי, סדנאות והיפנוזה) לנזקקים לסיוע מקצועי, כדי להתמודד, ולא לבד!  

פרטיי יצירת קשר

רח' הבילויים 42, ר"ג (ליד מחלף אלוף שדה) 

טל': 03-6488832

פקס: 03-6488959