מסוגלות הורית

מסוגלות הורית, מה זה? למה זה? ולמי זה טוב?

מכון נעמן מקיים מזה כעשרים שנה אבחונים פסיכו דיאגנוסטיים שונים וביניהם מספר רב של הערכות למסוגלות הורית.

הערכת המסוגלות ההורית, חשוב לציין הינה 'הערכה' ולא 'אבחון'. היא כוללת אומנם מספר לא מבוטל של אבחונים, אולם היא כוללת גם תצפיות ייחודיות המותאמות לשאלת ההערכה, לעיתים נוסף לה אבחון פסיכיאטרי,  וכן מסמכים, תסקירים ותמלולי דיונים המלמדים על הדינמיקה המשפחתית וקורותיה.

כל אלה עוברים סיכום אינטגרטיבי הנערך בידי פסיכולוג קליני מומחה ומיומן בתחום זה – וזוהי בעצם מהות ההערכה – ההערכה למסוגלות הורית. למעשה מדובר במסמך מסכם ורחב היקף אשר בא לענות על שאלות ספציפיות הייחודיות לכל משפחה בנושאי משמורת, אפוטרופוסות, הסדרי ראייה, טובת הילד, וטובת כל אחד מהוריו.

ההפניות להערכת מסוגלות הורית:

לעיתים, נשלח זוג להערכת מסוגלות הורית על ידי פקידת הסעד (עובדת סוציאלית לסדרי דין או עובדת סוציאלית לחוק הנוער) אשר מעוניינת להשתמש בהערכה ככלי ללמוד הדינאמיקות המשפחתיות, ללימוד מצבם הרגשי של הילדים בתוך המשפחה ובנובע מהיחסים עם ההורים כיחידה ועם כל אחד מהם לחוד. לעיתים קרובות העובדת הסוציאלית שולחת להערכת מסוגלות הורית יחידה משפחתית אשר לתפיסתה יש בה מידות של סיכון, הזנחה והורות לא מותאמת.

אולם, לעיתים הפנייה להערכת מסוגלות הורית מגיעה ישירות מבית המשפט לענייני משפחה, כתוצאה מהליכי הדיון הנערכים בו. גם במקרה זה יש והבית המשפט מפנה את הזוג לביצוע הערכה זו, ולעיתים בית המשפט פונה בעצמו ואף מפנה שאלות ספציפיות.

קיימת גם אפשרות שלישית, בה אחד ההורים, אשר חש כי הורותו מוטלת בספק על ידי גורמי הרווחה, או בית המשפט ומעוניין בבירור מעמיק ומקצועי – יוזם בעצמו או בעצת עורך הדין שלו – הערכה למסוגלות הורית.

ההנחה הבסיסית העומדת בפני המעריך הינה כי לכל אדם ישנה זכות יסודית להיות הורה. ההערכה אינה צריכה להיות מושפעת ממעמד כלכלי, מרמת ההשכלה, משייכות למגזר תרבותי, או מאמונה דתית כלשהי. יש להדגיש כי ההערכה למסוגלות הורית אינה שיפוט - אלא כלי בלבד בידי השופט. הדאגה העיקרית היא האם נחצו קווים, והאם יש סיכון בחציית קווים בשאלות של ביטחונו הפיזי והנפשי של הילד או הילדים במרחב המשפחתי. חשוב לציין כי מדאיגים את המעריך התנהגויות פוגעניות מיניות, או אלימות, וכן העדרן של התנהגויות מצופות כמו האכלה, הלבשה תואמת, שמירה, חינוך תואם חברתית, ויצירת קשר פסיכולוגי מטפח.

מסוגלות הורית אל מול רווחת ההורים והמשפחה:

הערכת המסוגלות ההורית, אינה מנותקת מרווחת ההורה. הערכה מאוזנת, מבחינה במוטיבציה הורית והיעדרה, ברגשות הוריים מסופקים או מתוסכלים, ביציבות הקשר ההורי, בזמינות ההורה לילדו, במטרותיו, בתקוותיו, ובשאיפותיו של כל אחד מההורים ושל שניהם יחדיו.

במכון נעמן אנו מבצעים הערכות מסוגלות הורית צוותיות, הכוללות פסיכולוגים קליניים, עו"ס פרטי, ופסיכיאטר. עם הזמנת ההערכה למסוגלות הורית, אנו לומדים את החומרים אשר ברשותנו ובונים תוכנית ספציפית לכל משפחה ומשפחה. הכלל המנחה אותנו הוא בניית הערכה מקיפה וספציפית אשר תיתן בידי המחליטים את הכלים הטובים ביותר לשם קבלת החלטה אופטימלית. ביצוע הערכת המסוגלות על ידי  יותר מאיש מקצוע אחד, מגדילה את תוקף ההערכה וכן מעדנת את תוצאותיה של הערכה כה חשובה וגורלית העוסקת בדיני נפשות.

 

לפרטים נוספים ויצירת קשר - לחצו כאן

אודותינו

מכון "נעמן" הוקם בשנת 1994 על ידי ד"ר מאיר נעמן, פסיכולוג קליני בכיר, במסגרת וכחלק מ-"קבוצת אדם" ונקרא בתחילה "אדם-התמודדות".

לימים, בשנת 2000, המכון הפך לעצמאי ושמו שונה ל"נעמן התמודדות".  "מכון נעמן" מספק שירותי אבחון, ייעוץ, מתן חוות דעת מומחים, טיפול פסיכולוגי והיפנוטי בכל סוגי הבעיות (אישית, זוגית, משפחתית, ילדים, בריאות, צבא וכדומה) במגוון הגישות והשיטות (פרטני, זוגי, משפחתי, סדנאות והיפנוזה) לנזקקים לסיוע מקצועי, כדי להתמודד, ולא לבד!  

פרטיי יצירת קשר

רח' הבילויים 42, ר"ג (ליד מחלף אלוף שדה) 

טל': 03-6488832

פקס: 03-6488959