טיפולים פסיכולוגיים עבור ילדים

טיפול פסיכולוגי לילדים

ילדים רבים חווים חרדות, פוביות ומצוקות בחייהם. הסיבות לאותן חרדות ופוביות יכולות להיות מגוונות כמו למשל חוויות שליליות שנחשפו אליהן בשל מפגשים חברתיים, הצקות, חווית אובדן וכמובן גם חשיפה למלחמות ומצב ביטחוני לא יציב. ילדים אשר מגיעים לטיפול פסיכולוגי יכולים להגיע בעקבות חוויות רגשיות שטלטלו אותם והם יכולים להגיע בשל הפרעות קשב וריכוז ומסיבות שונות נוספות. שלא כמו במקרים של טיפולי מבוגרים אשר מגיעים מיוזמתם, הילדים מגיעים מיוזמת ההורים (שלפעמים מקבלים עצה לפנות לטיפול מהסביבה שדואגת לילד).

איך מזהים חרדה או מצוקה אצל הילדים?

ישנן דרכים רבות לזהות חרדה או מצוקה אצל ילדים כשהסימנים יכולים להשתנות בין הילדים, בהתאם לגיל ובהתאם לסוג המצוקה. כדי לגשת אל טיפול פסיכולוגי לילדים יש קודם כול לשים לב למה שעובר עליהם. בין הסימנים אשר יכולים להעיד על חרדה או מצוקה:

חוויה מודעת – בעת חוויות שאפשר למדוד אותן כמו למשל חשיפה לאלימות, מלחמה או טראומה בשל אובדן ודומיו אפשר להתייעץ עם גורם מומחה מראש ולקבל החלטה אם להגיע עם הילד אל טיפול פסיכולוגי לילדים או לא.

עצירת התפתחות – ילדים אשר מתקשים ללמוד לפתע, ההתפתחות שלהם מבחינה מוטורית או קוגניטיבית נעצרת ושחוששים מהליך הלמידה, יכולים להעיד על מצוקה.

דיווח של הילד – ישנם ילדים אשר מדווחים בעצמם על פחדים ומצוקות ואז יש לפנות איתם לטיפול מתאים.

שינה בעייתית – קשיי הירדמות, שינה לא רגועה (שמבטאת לעתים בצרחות, התעוררות חוזרת, תנועתיות רבה ועוד) יש לבחון מה עומד מאחוריה. או להיפך, שינה מרובה אשר לא אופיינית לילד, קשיים בהתעוררות, שהיה במיטה, בחדר וחוסר חשק לפעילויות אשר נעשו בעבר.

עצבנות לא שגרתית - כאשר יש שינוי מובהק בהתנהגותו של הילד והוא מתפרץ, "מתפוצץ" או מקשה להרגיע את עצמו.

 

למי פונים בעת מצוקה?

בעת מצוקה יש לפנות קודם כול אל גורם מוסמך שמומחה ומנוסה בתחום טיפול חרדות אצל ילדים או טיפול פסיכולוגי. על המטפל להיות בעל ניסיון ספציפי בילדים ולפני התחלת הטיפול ההורים צריכים להיפגש עם המטפל, לשמוע על גישתו הטיפולית באופן כללי ועל תפיסתו את המצב של הילד. התפקיד של ההורים הוא לתאר את מצבו של הילד כאשר לעתים כדאי לקבל חוות דעת בסיסית (אפילו בשיחה) מהצוות החינוכי הקשור בגידולו. לאחר תיאור המצב יכול המטפל לבחור את הגישה הטיפולית הנכונה ביותר לילד ולמצוקה שלו.

 

אבחון פסיכו דיאגנוסטי - במקרים בהם ישנו קושי לזהות את מבנה העומק הפסיכולוגי של הילד , במקרים בהם הילד לא משתף אולם ניכרים בו סימני המצוקה, ובמקרים בהם ישנה התלבטות לגבי המוקד הטיפולי, מומלץ לערוך לילד אבחון פסיכו דיאגנוסטי אשר מטרתו לשפוך אור על אותם חלקים עמומים או מעורפלים בנפשו של הילד. מכון נעמן מחזיק בוותק של שני עשורים ואלפי אבחונים פסיכודיאגנוסטים. השילוב של אבחון וטיפול מומלץ ויכול להפוך את הטיפול ליותר יעיל וממוקד.

 

מצא מטפל המתמחה בטיפול בילדים. לרשימת המטפלים - הקליקו כאן

אודותינו

מכון "נעמן" הוקם בשנת 1994 על ידי ד"ר מאיר נעמן, פסיכולוג קליני בכיר, במסגרת וכחלק מ-"קבוצת אדם" ונקרא בתחילה "אדם-התמודדות".

לימים, בשנת 2000, המכון הפך לעצמאי ושמו שונה ל"נעמן התמודדות".  "מכון נעמן" מספק שירותי אבחון, ייעוץ, מתן חוות דעת מומחים, טיפול פסיכולוגי והיפנוטי בכל סוגי הבעיות (אישית, זוגית, משפחתית, ילדים, בריאות, צבא וכדומה) במגוון הגישות והשיטות (פרטני, זוגי, משפחתי, סדנאות והיפנוזה) לנזקקים לסיוע מקצועי, כדי להתמודד, ולא לבד!  

פרטיי יצירת קשר

רח' הבילויים 42, ר"ג (ליד מחלף אלוף שדה) 

טל': 03-6488832

פקס: 03-6488959