טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (אשר נקרא גם CBT) הוא טיפול פסיכולוגי המשלב בין טיפול קוגניטיבי לבין טיפול התנהגותי. הטיפול מתבסס על אסופה של שיטות טיפול מתוך חשיבה שיצירת שינוי אצל המטופל דורשת שינוי של התפיסה המציאותית שלו לצד לימוד ותרגול של התנהגויות שאינו מכיר ואלו חדשות לו.

מקור הטיפול

המקור של הטיפול הוא שימוש בשתי גישות טיפוליות כשהמטרה היא לאפשר למטופל ליהנות מתוצאות חיוביות ושינוי בחייו תוך זמן קצר. השילוב בין הגישה הקוגניטיבית ששמה דגש על הבנת הסיטואציה והבעיה לבין הגישה ההתנהגותית שנותנת כלים מעשיים להתמודדות הוביל לטיפול זה.

אופי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נחשב לטיפול קצר מועד ולכן הוא מתאים לכל מי שמעוניין להגיע לשיפור משמעותי תוך זמן קצר שנמשך בין שלושה לשישה חודשים. המאפיינים של אלו המגיעים לטיפול הוא ההתמקדות בבעיה יחידה או כמה בעיות ספורות כשהמטופל מבקש להתגבר עליהן תוך זמן קצר כשבסיום הטיפול המטופל ירגיש שהוא מסוגל להיחשף לסיטואציות שונות ולהתגבר עליהן (כלומר הוא לא יצטרך להימנע מסיטואציות ויהיו לו את הכלים להתמודד איתן גם אם אינן פשוטות לו).

בעיות שיכולות להיפתר באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי

ישנן בעיות שונות אשר יכולות לקבל פתרון בטיפול זה כאשר המאפיין המשותף של כל הבעיות הוא המיקוד שלהן. בין הבעיות שיכולות לקבל מענה: פוביות נקודתיות שיש להתמודד איתן (כמו למשל פוביית נהיגה אשר משפיעה על היכולת לנוע ממקום למקום), חרדה חברתית, חרדה, דיכאון, קשיי שינה, כאבים פסיכוסומטיים כרוניים, בעיות קשב וריכוז (עם או בלי היפראקטיביות), בעיות ביחסים (בין בני זוג, עם ההורים או הילדים), התקפי פאניקה, הפרעות אכילה על שלל גווניהם, אובססיביות ופוסט טראומה.

כיצד מתבצע הטיפול

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מתבצע בשילוב של שיחה וקבלת מטלות שונות. המטופל מספר למטפל על סיטואציות שונות ביום יום שלו אשר מהוות עבורו בעיה והמטפל משקף עבורו את הבעיה, מתאר אותה ונותן לו כלים להתמודדות טובה יותר עם אותה בעיה שהוגדרה. בין המפגשים המטפל נותן למטופל משימות שונות אשר יכולות לעזור לו ללמוד להתמודד עם סיטואציות דומות או סיטואציות בעיתיות בצורה טובה.

אודותינו

מכון "נעמן" הוקם בשנת 1994 על ידי ד"ר מאיר נעמן, פסיכולוג קליני בכיר, במסגרת וכחלק מ-"קבוצת אדם" ונקרא בתחילה "אדם-התמודדות".

לימים, בשנת 2000, המכון הפך לעצמאי ושמו שונה ל"נעמן התמודדות".  "מכון נעמן" מספק שירותי אבחון, ייעוץ, מתן חוות דעת מומחים, טיפול פסיכולוגי והיפנוטי בכל סוגי הבעיות (אישית, זוגית, משפחתית, ילדים, בריאות, צבא וכדומה) במגוון הגישות והשיטות (פרטני, זוגי, משפחתי, סדנאות והיפנוזה) לנזקקים לסיוע מקצועי, כדי להתמודד, ולא לבד!  

פרטיי יצירת קשר

רח' הבילויים 42, ר"ג (ליד מחלף אלוף שדה) 

טל': 03-6488832

פקס: 03-6488959