הפרעת אישיות סכיזואידית
 

הפרעת אישיות סכיזואידית

הפרעת אישיות סכיזואידית היא אסופה של הפרעות אישיות אשר המאפיין שלהן קשור במערכות יחסים.

ההפרעה יכולה להתבטא בהתבודדות, קור רגשי וחוסר עניין ביצירת קשרים חברתיים ובהימנעות מכניסה למערכות אינטימיות. בין ההפרעות האישיותיות השונות הפרעה זו נחשבת לנדירה יחסית ואנשים שסובלים ממנה מתאפיינים בעולם פנימי עשיר מאד וחוסר צורך ביצירת תקשורת, או באמביוולנטיות ביצירת קשר.

לעיתים קרובות מתפתחת הפרעת האישיות הסכיזואידית מתוך טראומה מתמשכת בשנות הילדות.

כיצד הפרעת אישיות סכיזואידית באה לידי ביטוי ביום יום.

 

הפרעת אישיות סכיזואידית באה לידי ביטוי בהתרחקות חברתית והימנעות מיצירת קשרים. הביטוי של ההפרעה יכול להיראות בדרכים שונות ובהן:

· סוג מסויים של נרקסיזם – מי שסובל מההפרעה יכול להיראות כלפי חוץ כנרקסיסט. כיוון שלאדם מספיק הקשר שלו עם עצמו או שהוא נמנע מסיבות שונות מיצירת קשר חברתי הוא

  יכול להיראות מאוהב בעצמו. תחושות אלו ממסכות על פי רוב כאב עמוק ודיכאון הנובע מכישלונות ביצירת קשר.

· תחושת עליונות – ברגע שהאדם בעל ההפרעה אינו מרגיש צורך בחברה האנשים סביבו יכולים להעיד כי הוא חש תחושת עליונות עליהם.

· חוסר רגש – ההפרעה מתבטאת בחוסר של רגשות וקושי להתחבר לרגשות של אחרים, להיות אמפתי ולהבין את הסביבה. חוסר הרגש הינו דו סיטרי, הסכיזואיד לעיתים קרובות חווה

  או מרגיש כעת כי האנשים הסובבים אותו אינם מפתחים כלפיו אחריות או אכפתיות וכי הוא מסתובב 'שקוף' בעולם.

· התנתקות ובדידות מי שסובל מההפרעה נוטה לבודד את עצמו מבחינה חברתית ולהתבודד. אלו אשר יגיעו לטיפול מעוניינים ביצירת קשרים אף על פי שהם מתקשים לעשות זאת  

  ומתבודדים בשל אותו קושי.

דרכי טיפול מקובלות בהפרעה

1. פסיכותרפיה – התמקדות במיומנויות ולימוד מיומנויות חברתיות כולל שיפור של היכולת להתמודד בתוך סיטואציות חברתיות, תרגול מיומנויות חברתיות ואינטראקציה תוך עבודה על הערכה העצמית של המטופל.

2. טיפול ממוקד, קצר  מועד – בטיפול ממוקד, מחליטים ביחד על מטרות ספציפיות לטיפול. את היעדים הטיפוליים הללו מציבים, מתרגלים ומעריכים מידי מפגש. על פי רוב המטרות הטיפוליות יסבבו סביב כישורים חברתיים, התמודדויות מקצועיות, משפחתיות, או כל מטרה אישית אחרת.

3. טיפול פסיכו דינמי אינטנסיבי ארוך טווחטיפול פסיכותרפי עמוק, אשר מטרתו היא לברר, לחקור ולשנות את הדרכים שבהן יוצר המטופל תקשורת. במהלך הטיפול המטפל ינסה לסייע למטופל להשתחרר מתחושת הפגיעות אשר קשורה ביצירת קשר עם הסביבה. תוך כדי התהליך המטופל מעמיק ופוגש מחדש אירועים ורגשות מודחקים תוך כדי הכרה ואישור עצמי  אשר עוזרים לו ליצור קשרים חברתיים בטוחים יותר.

 

אולי יעניין אותך גם: הפרעת אישיות גבולית | הפרעת אישיות נרקסיסטית

 

 

לתמיכה וייעוץ חייגו כעת: 03-6488832

אודותינו

מכון "נעמן" הוקם בשנת 1994 על ידי ד"ר מאיר נעמן, פסיכולוג קליני בכיר, במסגרת וכחלק מ-"קבוצת אדם" ונקרא בתחילה "אדם-התמודדות".

לימים, בשנת 2000, המכון הפך לעצמאי ושמו שונה ל"נעמן התמודדות".  "מכון נעמן" מספק שירותי אבחון, ייעוץ, מתן חוות דעת מומחים, טיפול פסיכולוגי והיפנוטי בכל סוגי הבעיות (אישית, זוגית, משפחתית, ילדים, בריאות, צבא וכדומה) במגוון הגישות והשיטות (פרטני, זוגי, משפחתי, סדנאות והיפנוזה) לנזקקים לסיוע מקצועי, כדי להתמודד, ולא לבד!  

פרטיי יצירת קשר

רח' הבילויים 42, ר"ג (ליד מחלף אלוף שדה) 

טל': 03-6488832

פקס: 03-6488959