אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכודיאגנוסטי הינו למעשה שם כולל למספר אבחונים המרכיבים הערכה פסיכולוגית שלמה

מדובר במבחנים וותיקים, אשר עמדו בסטנדרטים סטטיסטיים ואשר משמשים פסיכולוגים קליניים ברחבי העולם במשך שנים ארוכות.

מטרתו של אבחון פסיכודיאגנוסטי הינה לקבל תמונה מקיפה ככל האפשר של אישיות הנבחן. הפסיכולוג, לאחר ניתוח מעמיק של תוצאות האבחון מנסה להבין ולתאר את מבנה האישיות של הנבחן, את האינטליגנציה שלו, את הדאגות והחרדות שלו, את תפיסת העולם הבינאישית שלו, דמויות משמעותיות לטוב ולרע, ובכלל לתת תמונת עומק, לחלקים גלויים וסמויים מהעיין באישיותו הספציפית של הנבדק. 

לעיתים קרובות, האבחון יסייע ויכוון את הפסיכולוג הקליני בשאלת דרכי הטיפול בנבדק, ובמקרים מסוימים, אבחון פסיכו דיאגנוסטי, יצביע אף על הפרעה נפשית.

מה עושים במהלך האבחון?

האבחון יכלול ראיון אישי מקיף הכולל את ההיסטוריה של המטופל ואת התכנים המעסיקים אותו בהווה

במהלך האבחון יערכו מבחני אינטליגנציה מתוקפים

וכן סידרה של מבחנים השלכתיים. מבחנים אלו מטרתם להעלות לרמה הגלויה תכנים סמויים. קיימים מספר מבחני אישיות השלכתיים, על פי רוב הפסיכולוג יבחר את המבחנים המתאימים בהתאם למטרת האבחון.

שימושים מקובלים באבחונים פסיכו דיאגנוסטיים:

בשדה המשפטי - חוות דעת פסיכולוגית לבית המשפט - בפלילים למשל, אבחונים פסיכו דיאגנוסטיים משמשים עורכי דין לצורך הגנה על נאשמים, ליצירת תמונה מורכבת של קווי האופי של הנאשם, ולהוכחה של אי שפיות. בבית הדין לענייני משפחה נעזרים רבות באבחונים פסיכו דיאגנוסטיים הן של הורים והן של ילדים לשם החלטה בדבר מסוגלות הורית, קביעת סידורי משמורת והסדרי ראייה וכן הערכות לפגיעה נפשית אפשרית בילד.

במרחב הפרטי - אבחונים פסיכו דיאגנוסטיים משמשים אנשים ומטפלים במצבים של כניסה לטיפול או במצבים של טיפול תקוע. האבחון יכול להצביע על כיוונים בטיפול ועל כיוונים חדישים בטיפול אשר מתנהל כבר זמן מה.

בשדה החינוכי וההורי - הערכת מסוגלות הורית - אבחונים פסיכו דיאגנוסטיים לילדים, מצביעים על מקורות של קושי וחוזקה אצל ילדים. האבחון הפסיכו דיאגנוסטי מועבר על ידי פסיכולוג ילדים והוא יצביע על מקורות בעייתיים בכיוון הקוגניטיבי, בכיוון האישיותי , או בכיוונים של מצוקה ואף חולי.

 

לפרטים נוספים אודות האבחון הפסיכודיאגנוסטי ואבחונים בכלל - לחצו כאן

אולי יעניין אותך: הפרעת קשב וריכוז | אבחון דידקטי | אבחון פסיכודידקטי מסוגלות הורית

 

 

אודותינו

מכון "נעמן" הוקם בשנת 1994 על ידי ד"ר מאיר נעמן, פסיכולוג קליני בכיר, במסגרת וכחלק מ-"קבוצת אדם" ונקרא בתחילה "אדם-התמודדות".

לימים, בשנת 2000, המכון הפך לעצמאי ושמו שונה ל"נעמן התמודדות".  "מכון נעמן" מספק שירותי אבחון, ייעוץ, מתן חוות דעת מומחים, טיפול פסיכולוגי והיפנוטי בכל סוגי הבעיות (אישית, זוגית, משפחתית, ילדים, בריאות, צבא וכדומה) במגוון הגישות והשיטות (פרטני, זוגי, משפחתי, סדנאות והיפנוזה) לנזקקים לסיוע מקצועי, כדי להתמודד, ולא לבד!  

פרטיי יצירת קשר

רח' הבילויים 42, ר"ג (ליד מחלף אלוף שדה) 

טל': 03-6488832

פקס: 03-6488959